Monachium co zobaczyć? TOP 8 atrakcji stolicy Bawarii!

Monachium – stolica Bawarii, królestwo Oktoberfestu i trzecie co do ilości mieszkańców niemieckie miasto. Turystycznie ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko piwo i precle. Zaskakuje bogactwem atrakcji i wyjątkową atmosferą. Jeśli planujesz wizytę i zastanawiasz się co zobaczyć w Monachium, oto osiem rzeczy, które musisz koniecznie zobaczyć, aby poczuć prawdziwą energię tego miasta! Ale zanim do tego przejdziemy, to rzucam również garść praktycznych informacji.
Monachium – najważniejsze informacje
Jak dojechać do Monachium?
Do Monachium można dotrzeć na kilka sposobów, w zależności od preferencji i budżetu.
Pociąg to opcja dla osób ceniących komfort podróży, ale często wymaga przesiadki w Berlinie. Ceny biletów mogą być dosyć wysokie, co sprawia, że jest to mniej popularny wybór.
Autobus oferuje bezpośrednie połączenia z różnych polskich miast, a podróż trwa od 15 do 22 godzin, w zależności od trasy. Najwięcej przejazdów oferuje FlixBus:
Przejrzyj przejazdy do Monachium!
Warto sprawdzić także oferty innych firm, jak Ecolines czy Sindbad. Ceny biletów zaczynają się od 200 zł, a w standardowej cenie sięgają około 350 zł.
Dla miłośników czterech kółek idealnym wyborem będzie samochód. Monachium jest dobrze skomunikowane z Polską dzięki rozbudowanej sieci autostrad, co sprawia, że podróż jest wygodna, zwłaszcza z zachodniej i południowej części kraju. Główne trasy prowadzą przez Niemcy (autostrady A4 i A9) lub przez Czechy.
No i najbardziej komfortowa opcja: samolot. Do Monachium latają głównie dwie linie lotnicze – LOT i Lufthansa. Choć ceny biletów bywają wysokie, można trafić na atrakcyjne oferty, zwłaszcza przy wcześniejszej rezerwacji. Gdzie spać w Monachium?
Gdzie spać w Monachium?
Monachium jest popularnym miastem turystycznym i biznesowym, więc opcji noclegowych jest mnóstwo — od luksusowych hoteli, przez pensjonaty, po hostele i apartamenty. Ja najbardziej cenię sobie lokalizację – aby nie tracić dużo czasu na dojazdy. Dlatego zawsze staram się wybierać nocleg w centrum.
Osobiście mogę polecić niezłą miejscówkę w centrum, która nie kosztuje milionów monet: Buddy Hotel. Położony w samym sercu Monachium, blisko Marienplatz, ten hotel oferuje wygodne pokoje w przystępnej cenie.
Generalnie niezależnie od tego, czy wolisz hotel, czy apartament, rezerwacja z wyprzedzeniem jest kluczowa, zwłaszcza podczas większych wydarzeń w Monachium, takich jak Oktoberfest
Transport w Monachium
Monachium ma naprawdę bardzo dobrze rozwinięty transport publiczny, dzięki temu poruszanie się po mieście jest wygodne i szybkie. Transport obejmuje metro – linie U, szybką kolej miejską – linie S, tramwaje oraz autobusy, dzięki czemu można łatwo dotrzeć do większości atrakcji turystycznych i dzielnic.
System biletowy jest zorganizowany w strefach, więc przed zakupem upewnij się, w jakiej strefie będziesz się poruszać.
Bilet jednorazowy na krótkie trasy (do 4 przystanków metrem/tramwajem lub 2 stacje S) kosztuje około 2,00 EUR, opłaca się kupić bilet dzienny za ok. 8,80 EUR
Bilety można kupić w automatach na stacjach. Pamiętaj o kasowaniu biletu przed rozpoczęciem podróży – w żółtych lub niebieskich kasownikach na stacjach
Świetną opcją jest City Tour Card – bilet łączony, który obejmuje przejazdy oraz zniżki na wejścia do atrakcji turystycznych.
Co zobaczyć w Monachium? Top 8 atrakcji!
Marienplatz w Monachium
Plac Mariacki to zdecydowanie serce miasta. Jest idealnym miejscem, w którym możemy rozpocząć naszą wycieczkę dzięki świetnej komunikacji z innymi atrakcjami. A do tego znajdziemy na nim jedne z najważniejszych i najstarszych zabytków Monachium.
Na placu dominuje piękny Nowy Ratusz (Neues Rathaus), zbudowany w stylu neogotyckim. Znany jest z imponującej fasady, wieży z panoramicznym widokiem na miasto ora słynnego zegara z figurkami – Glockenspiel. Dlatego koniecznie wpadajcie tutaj w godzinach, w których możecie zobaczyć show – codziennie o 11:00 i 12:00, a od marca do października również o 17. Figurki, których jest aż 32 – przedstawiają wydarzenia z historii Monachium.

Zobaczymy również Stary Ratusz (Altes Rathaus), którego wygląd już nie jest taki porywający. Do 1874 roku był siedzibą zarządu miasta, a aktualnie możemy zwiedzić w nim muzeum zabawek (Spielzeugmuseum).


Na środku placu znajduję się istotny punkt – Kolumna z Matką Boską (Mariensäule). Została postawiona w 1638 r. z okazji zakończenia szwedzkiej okupacji w czasie Wojny Trzydziestoletniej. Posąg pochodzi z 1590 roku i jest dziełem Huberta Gerharda. Kolumna symbolizuje ochronę i błogosławieństwo dla miasta. W dniu jej odsłonięcia, Maksymilian I ogłosił Maryję patronką Monachium, a miejsce to stało się punktem pielgrzymkowym. Na dole budowli widzimy cztery anioły, które walczą z bestiami i symbolizują pokonanie głodu, wojny, zarazy i herezji.
Ładnym elementem placu jest Fischbrunnen (fontanna rybna) wybudowana w latach 1862–1865 przez Konrada Knolla. Dookoła placu znajdziemy wiele lokali, więc jeżeli potrzebujemy akurat chwili oddechu lub chcemy nacieszyć oko widokiem to idealne miejsce na przerwę na kawę lub bawarskie piwko.
Kościół św. Piotra i wieża widokowa w Monachium
Jest to najstarszy kościół parafialny w Bawarii. Wnętrze zachwyca freskami i pięknym ołtarzem. Szczególnie ciekawa jest szklana trumna ze szczątkami św. Munditii – chrześcijańskiej męczenniczki, niecodzienna atrakcja, sprawdźcie sami:


Ale najważniejszym punktem jest tutaj wieża widokowa, z której rozciąga się spektakularny widok na miasto! Od kwietnia do października czynna w godzinach od 9 do 19.30 (ostatnie wejście jest o 19.00). Bilet kupimy w cenie 5 euro dla dorosłych, 3 euro dla seniorów oraz studentów i 2 euro do 17 roku życia.
Nie ma widny, a do pokonania jest 14 pięter, ale spokojnie szybko idzie! Panorama na samej górze rekompensuje nam ten drobny wysiłek! Musicie to zobaczyć!
Viktualienmarkt w Monachium
Na obiad koniecznie wbijacie znany na znany plac targowy, który znajduje się blisko Maienplatz. Otwarty jest 6 dni w tygodniu (z wyjątkiem niedzieli). Viktualienmarkt zajmuje 22 tys. i znajdziemy tutaj ponad 140 sprzedawców z różnorodnymi produktami. Sporo miejsca zamuje ogródek piwny, gdzie możemy przysiąść i spróbować lokalnych produktów.
Ja wybrałam rosół z niemieckimi pierożkami, jakież zdziwienie było, że były to pierożki z białą kiełbasą. Swoją drogą nie wiem, czego się spodziewałam? 😀 Jednak muszę przyznać, że było smacznie, także polecam!
Jeżeli jesteście fanami wycieczek z przewodnikiem i chcecie dowiedzieć się garść ciekawostek, to wpadajcie po najlepsze wycieczki!
Muzeum Rezydencji w Monachium
Jeżeli lubicie historię jest to miejsce, którego absolutnie nie możecie pominąć. Muzeum mieści się w dawnej siedzibie dynastii Wittelsbachów, która rządziła Bawarią przez ponad 700 lat.
Rezydencja to ogromny kompleks pałacowy i składa się z kilku budynków, więc jest naprawdę sporo rzeczy do zwiedzania. Łącznie niemal 130 pomieszczeń! Mamy ogród, apartamenty i dawne pomieszczenia władców, dworski teatr i skarbiec.
Do wyboru mamy kilka opcji biletu, w zależności co nas interesuje:
- Zwiedzanie samej Rezydencji w cenie 10 euro
- Skarbca – 10 euro
- Teatru Cuvilliés – 5 euro
- Rezydencja + Skarbiec 15 euro
- Rezydencja + Skarbiec + Teatr 20 euro – polecam tę opcję, ponieważ wszystko było warte zobaczenia, więc szkoda coś wyeliminować!
Jedna z ciekawszych atrakcji, zobaczcie sami te wnętrza.

Ogród Angielski w Monachium
Na spacer poleca się jeden z największych parków w Europie! Ma powierzchnię ok 4,17 km2 i jest większy od samego Central Parku w Nowym Jorku. Mimo swoich rozmiarów park potrafi zaoferować zarówno miejsca pełne życia, jak i spokojne zakątki, gdzie można znaleźć ciszę i odpocząć od zgiełku miasta.
Symbolem ogrodu jest chińska wieża, przy której znajduje się drugi co do wielkości ogródek piwny.
Możemy tutaj wypożyczyć łódkę, kajak lub rowerek wodny. Idealne miejsce na poranny jogging, piknik i spotkanie z przyjaciółmi. Dla dzieciaków jest też karuzela z saniami i rzeźbionymi w drewnie zwierzętami.
Co ciekawe, możemy tu również zobaczyć surferów. Na rzece Eisbach mamy sztuczną falę, która powstała na skutek działań konstrukcyjnych w jej korycie. Ma ona około metra i stała się kultowym miejscem dla surferów z całego świata. Ja niestety nie widziałam, ale na pewno w środku parku wygląda to spektakularnie.


Park Olimpijski w Monachium
Został on stworzony na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku, znajduje się w dzielnicy Oberwiesenfeld. Mamy tutaj budynki, w których mieściła się wioska olimpijska oraz różne obiekty sportowe. Plusem jest to, że są one nadal używane! W Olympiastadion i Olympiahalle (Hala Olimpijska) organizowane są wydarzenia kulturalne, sportowe, które mieszczą dziesiątki tysięcy osób.
Wejście na teren parku jest bezpłatne – bilety jedynie musimy zakupić, aby udać się na Stadion lub wieżę (która obecnie jest nieczynna.
W centralnej części Parku znajdziemy Stadion Olimpijski, który był główną areną nie tylko Letnich Igrzysk Olimpijskich, ale również Mistrzostw Świata w 1974 oraz Europu w 1988 roku. Do 2005 roku grały tutaj dwa monachijskie kluby piłkarskie – Bayern Monachium oraz TSV 1860 Monachium. Potem przeniosły się do Allianz Areny.
Stadion Olimpijski możemy zwiedzić w cenie 3,5 euro.
Istotnym punktem jest wieża telekomunikacja i obserwacyjna Olympiaturm o wysokości ok. 292 metry, a na 190 metrów znajduje się punkt widokowy. Jak dopisuje pogoda, mamy niezły widok na Alpy, ale sam widok na miasto nie jest tak spektakularny, jak z wieży w Kościele św. Piotra. Obecnie trwa renowacja, więc wieża jest zamknięta do maja 2026 roku.


Muzeum BMW i BMW Welt w Monachium
Tuż obok Olympiapark znajduje się Muzeum BMW oraz BMW Welt. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–18:00. Niestety, my byliśmy w okolicy w poniedziałek, więc ominęła nas ta atrakcja. Szkoda, bo nawet nie będąc fanem motoryzacji, sądzę, że warto zwiedzić to miejsce. Muzeum podzielone jest na siedem głównych obszarów tematycznych, które pozwalają zgłębić różnorodne aspekty związane z marką, technologią, historią oraz przyszłością motoryzacji.
Na wystawach można podziwiać ikoniczne samochody, takie jak BMW 328, legendarne modele serii 3 i 5, a także luksusowe pojazdy serii 7. Dla miłośników wyścigów jest również sekcja poświęcona sukcesom BMW w motorsporcie, z modelami, które triumfowały w prestiżowych zawodach, jak Le Mans czy Formuła 1.
Bilet wstępu kosztuje 12 euro dla osoby dorosłej, a opcja z przewodnikiem wynosi 16 euro. Polecam wcześniej sprawdzić dostępne języki wycieczek oraz godziny, aby się dobrze przygotować.

Z kolei BMW Welt to nowoczesne centrum wystawowe, gdzie można zobaczyć najnowsze innowacje marki, a także wydarzenia i odbiór samochodów przez nowych właścicieli. Co ciekawe, wstęp do BMW Welt jest darmowy, więc warto zajrzeć – nawet jeśli motoryzacja nie jest Twoją pasją, z pewnością dowiesz się wielu interesujących rzeczy.
Ponieważ muzeum było zamknięte, zdecydowałam się na wycieczkę z przewodnikiem po BMW Welt za 13 euro. Miałam pewne wątpliwości, skoro wystawa jest za darmo – czy taka wycieczka ma sens? Jednak zostałam mile zaskoczona! Dowiedziałam się wielu sekretów na temat budynku, poznałam proces zakupu samochodu w BMW, a co najlepsze, mogłam zasiąść w najnowszych modelach. Dla osoby niezainteresowanej motoryzacją było to naprawdę świetne doświadczenie!


Hofbräuhaus am Platzl w Monachium
Jak kolacja – to koniecznie odwieźcie Hofbräuhaus, czyli jedną z najsłynniejszych piwiarni na świecie! Powstała w 1589 roku jako browar dworski dla bawarskich książąt, a z czasem stała się miejscem kultowym dla lokalnych mieszkańców i turystów. Są tradycyjne długie stoły, przy których wspólnie zasiadają nieznajomi. W menu dominują dania mięsne i mączne i wiele specjałów kuchni bawarskiej. Do tego gra kapela, która wprowadza nas w iście niemiecki klimat.
Wiem, że jest sporo opinii, że jedzenie nie za dobre, że brudno i drogo. Ale ja osobiście polecam to miejsce. Jedzenie nas nie zawiodło, a klimat był dokładnie taki, jaki sobie wyobrażałam.
Za kolację zapłaciliśmy 58,2 euro – w tym dwa piwa, obazdę, kurczaka z sałatką ziemniaczaną, precla oraz knedla w sosie grzybowym. Więc uważam to za całkiem normalną cenę.
Bądźcie gotowi na to, że może być dość tłoczno, szczególnie w godzinach wieczornych, ale to również część uroku tego miejsca.
Dajcie znać czy byliście i czego spróbowaliście!


Podsumowanie: Monachium co zobaczyć, najważniejsze informacje o Monachium
Monachium to miasto, które zdecydowanie warto wpisać na swoją podróżniczą listę. Oferuje o wiele więcej niż tylko Oktoberfest – zachwyca historią, architekturą, klimatem i różnorodnością atrakcji. Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Monachium, koniecznie odwiedź Marienplatz, wejdź na wieżę kościoła św. Piotra, przejdź się po targu Viktualienmarkt i daj się zachwycić Rezydencji Wittelsbachów. A to dopiero początek!
Zorganizuj swój wyjazd mądrze – sprawdź jak dojechać do Monachium, gdzie się zatrzymać i jak poruszać się po mieście, aby jak najlepiej wykorzystać czas na zwiedzanie. Dzięki dobrze rozwiniętemu transportowi publicznemu i szerokiej bazie noclegowej, zwiedzanie Monachium jest łatwe i przyjemne – niezależnie od pory roku.
Niech Monachium zaskoczy Cię swoją atmosferą i energią – to miasto, do którego z przyjemnością się wraca!
🌍 Dodatkowo, jeśli macie dzień dłużej w Monachium, gorąco polecam wycieczkę do pobliskich zamków. Neuschwanstein i Linderhof to prawdziwe perełki, które zachwycają swoją bajkową architekturą. Kto z nas nie jest fanem Disneya?
📌 Cały artykuł na temat wycieczki znajdziecie we wpisie: Zamek Neuschwanstein – Zamek Disneya – zwiedzanie
🪶 Trzymajcie się i udanych lotów! 😊
Świetnie przekazane informacje 🙂 Aż chce się wyruszyć w trasę 🙂 Czuć, że autorka uwielbia podróżować. Czekam na następne wpisy!